מאמרים ברפואה אסתטית

עיצוב שפתיים

National College of Aesthetic Medicine

בעידן המתקדם בו אנו חיים יש את הטבע ויש כמובן פיצוי לטבע שלא עשה עמנו חסד ולשם כך בדיוק התפתחה לה הרפואה האסתטית שבאה ואמרה בקול, כי איננו צריכים להתפשר ולהשלים עם משהו שאיננו אוהבים ויש למזלנו את האפשרות לשפר ולתקן אותו. מילוי שקעים מתחת לעיניים, עיצוב סנטר, טיפול בצוואר מזדקן וכמובן הטיפול הפופולרי עיבוי שפתיים הם רק חלק מהטיפולים האסתטיים המאפשרים לכם להלחם בנזקי הזקנה ובצורה המרשימה ביותר שיש.

כיצד בנויות השפתיים?

שפתי הפה הינן קפלי רקמת עור ושרירים המקיפים את פתח הכניסה לפה ומורכבות משפה עליונה ושפה תחתונה מבנה פני השטח החיצוני של השפתיים, בצד הגלוי לעין, מכוסה ברקמת העור, אשר עוברת בהדרגתיות לרקמה רירית של הדופן האחורית של השפה, הפונה לכיוון שיניים.

קרום רירי זה מהווה מעטפת חלקלקה, לחה המחוברת לכיסוי הרירי של שטח פני החניכיים.

המבנה של כל שפה מורכב משלושה חלקים:

  • רקמה עורית עליונה
  • רקמת חיבור ביניים
  • רקמה רירית תחתונה
  • רקמת עור החיצונית – מכילה תאי שכבה קרנית, המרובדת בתאיי האפיתליום המתקשים, ומכילה בלוטות החלב וזיעה, ושיער.

חלק ביניים – רקמה בעלת גוון ורוד, גם היא בעלת רקמה עורית, אך השכבה הקרנית נצפית רק בחלקה העליון, שבו היא הופכת להיות דקה ושקופה. גבול המעבר לרקמה רירית – קו המתאר האדום – גדוש בריבוי כלי דם, אשר הנראים לעין דרך שכבה השקופה וקובעים את הצבע האדום של קצה השפתיים. כמו כן, חלק זה מכיל מספר רב של קצוות עצבים, כך שהקצה האדום של השפה הינו מאוד רגיש.

חלק רירי – תופס את פני השטח האחורי של השפתיים, מכוסה על ידי שכבות רבות של האפיתליום. כאן נפתחים צינורות של בלוטות רוק שפתניות.

הליך טיפול מילוי שפתיים:

מילוי שפתיים הינו טיפול בו מזריקים באמצעות מחט דקיקה חומר מילוי לאזור הספציפי אותו רוצים לעבות ולמלא בשפתיים.

ישנם כמה סוגים של חומרי מילוי בהם משתמשים בתחום האסתטיקה הרפואית והם נחלקים לשני סוגים עיקריים:

  1. חומרי מילוי נספגים בגוף
  2. חומרי מילוי קבועים

ההבדל בניהם הוא במרקם וב"תוחלת החיים" כאשר כולם משמשים למטרת מילוי אזורים שאבדו מנפחם ומגמישותם ובעלי מראה נפול ומקומט. המגמה הרווחת כיום בעולם האסתטיקה היא להשתמש ברב המכריע של המקרים בחומרי מילוי נספגים עקב בטיחותם הרבה יותר ומיעוט יחסי של תופעות הלוואי שלהם ביחס לחומרים הקבועים.

למי מתאים הטיפול?

באופן כללי כל אחד יכול לעשות טיפול עיבוי שפתיים , רצוי שזה יבוצע לאחר גיל 18 שכן רק סמוך לתקופה זו משלימים השפתיים את התפתחותן הטבעית.

תופעות לוואי:

תופעות לוואי לטיפול הינן בדרך כלל זמניות. לאחר הטיפול עלולה להופיע אדמומיות ונפיחות שיחלפו לאחר מספר ימים. במקרים בהם קיימת היסטוריה של התקפי הרפס חוזרים בשפתיים בעבר , יש לתת למטופל טיפול מניעתי בכדורים שיתחיל ביום הטיפול על מנת למנוע התפרצות התופעה, העלולה לעתים לקלקל את תוצאות הטיפול.

משך הטיפול ותכיפותו:

הטיפול עצמו קצר ונמשך כחצי שעה, כאשר לאחר מכן ניתן לחזור לשגרה מלאה.

תכיפות החזרה על הטיפול תלויה בחומרי המילוי בהם משתמשים למילוי השפתיים.